Spring til indhold

Live chat kundeservice

Det er noget af en opgave at finde på en god gave til min far. Han er sådan en beskeden mand, men han har alt – alt, hvad man kan drømme om af værktøj og maskiner. Bore- og slibemaskiner, loddekolber, en hel reol med skruetrækkere i alle størrelser, og jeg ved ærlig talt ikke, hvad det næste bliver. Han elsker at gøre tingene selv, og han er den type, der hellere reparerer end køber nyt. Bøger ønsker han sig ikke, det ved jeg. Heller ikke tøj. Så hvad i alverden skal jeg finde på at give ham i fødselsdagsgave?

Jeg ligger faktisk søvnløs nogle nætter og tænker over det. Det er blevet en tilbagevendende udfordring, for min far er en af de mennesker, man simpelthen ikke kan overraske med en genstand – han har enten allerede anskaffet den, eller han finder ud af at lave den selv. I nat, eller meget tidligt i morges, fik jeg så den idé, at jeg vil give ham en oplevelse i stedet. Oplevelsesgaver har jo den fordel, at de ikke fylder i skabet, og de tvinger ham faktisk ud af værkstedet en gang imellem. Whisky-smagning. Han kan godt lide en sjus i ny og næ, så det må være en god idé.

Online og nærværende

Så her kl. 5 i morges gik jeg ind på sitet for at se, hvor der er whisky-smagning i nærheden. Jeg vil ikke give ham en oplevelse, hvor han skal rejse langt. Det ved jeg nemlig, at han ikke gider. Så det må gerne være her i nærheden, inden for en radius af 100 km højst.

Jeg kigger mig om på sitet og ser, at de også har gin-smagningsoplevelser. Tænker mig lidt om. Nej, det er whisky, han holder mest af, og jeg vil ikke gætte forkert på sådan en gave. Mens jeg klikker mig rundt mellem de forskellige datoer og steder, går det op for mig, hvor meget lettere det egentlig er blevet at researche den slags gaver klokken fem om morgenen i sit eget tempo, i stedet for at vente på, at et arrangement holder telefonisk åbent.

Live chat døgnet rundt?

Lige pludselig skyder der en af de der kasser ind over skærmen: der står Live Chat i det øverste felt, og nedenunder i sådan et skrivefelt står der: ”Er der noget, jeg kan hjælpe dig med?” Og neden under det er der endnu et skrivefelt, hvor jeg kan stille spørgsmål.

”Ha”, tænker jeg. ”Live? Her kl. 5 om morgenen? Det tror jeg altså ikke på, at I er.” Men tak for tilbuddet. Jeg vender tilbage, måske senere i dag.

Det er faktisk ganske typisk for den slags bokse i dag: mange virksomheder kombinerer en automatisk chatfunktion med rigtige medarbejdere, så boksen kan svare på simple spørgsmål om åbningstider, priser og leveringstid – også midt om natten – mens et menneske tager over, når spørgsmålet bliver mere kompliceret, eller når der igen er bemanding. Så måske var det ikke helt forkert, at der stod ”live” i feltet, bare ikke med et menneske bag skærmen klokken fem om morgenen.

Jeg leder videre og finder faktisk en oplevelse, som ser ud til, at den kan blive arrangeret, lige når det passer ham. Og den finder sted ikke særligt langt herfra. Perfekt. Senere samme dag, da jeg er tilbage ved computeren for at bestille den helt rigtige dato, dukker chatboksen op igen. Denne gang er der en rigtig person i den anden ende, som hjælper mig med at finde ud af, om oplevelsen kan flyttes, hvis min far skulle blive forhindret på selve dagen. Det tager under et minut at få svar, og jeg bliver positivt overrasket over, hvor hurtigt og uformelt det går, sammenlignet med at skulle vente i en telefonkø eller sende en mail og vente på svar dagen efter.

Det er lidt det, gode live chat-løsninger gør bedst: de tager de forudsigelige spørgsmål med det samme, uanset tidspunkt, og sender de mere personlige eller komplicerede sager videre til et menneske, så snart der er bemanding. Som kunde mærker man næsten ikke forskellen, før man stiller et spørgsmål, som boten ikke kan svare fornuftigt på – og så er det afgørende, at der rent faktisk sidder en person klar til at tage over.

Jeg bestiller oplevelsen og beder om at få den sendt direkte til ham, sammen med en lille besked om, at gaven kommer fra mig, og at han selv skal vælge den dato, der passer bedst. Nu håber jeg bare, han ikke lige finder en ny boremaskine, han hellere vil have i stedet.