Spring til indhold

Musik på efterskole

For et par år siden fandt vi ud af, at vores datter gerne ville på efterskole. Vi ledte med lys og lygte efter det rette sted, men det var ikke muligt at finde en ledig plads til hende med så kort varsel. Helt specifikt ledte vi efter en efterskole, hvor hun kunne få lov til at udfolde sin kreativitet. Hun er meget musikalsk og spiller på flere forskellige instrumenter: guitar, klaver og trompet. Hun er også god til at synge og danse, men det er musikken, hun holder allermest af. Samtidig elsker hun at bruge sine hænder til at skabe ting – det kan være keramik og ler, hun arbejder med, eller smykker af sølvtråd og perler. Hun kan sidde i timevis og forme leret, indtil det får præcis den facon, hun gerne vil give det.

Efterskole

Da vi indså, at hun burde afsted på efterskole, gik vi i gang med at lede efter en musik efterskole. Vi fandt et par stykker, som tilbød linjefag i musik, sang, teater og drama, og det ville have været ideelt for hende at komme på en af dem. Dengang skulle hun starte i 9. klasse, og vi havde naturligvis søgt bredt på nettet – blandt andet efter “efterskole 9. klasse” – inden vi fandt frem til de musikefterskoler, hun var interesseret i. Desværre var der ikke ledige pladser. Musiklinjer er populære, og efterspørgslen er ofte langt større end antallet af pladser, så hun måtte sande, at hun ikke kunne komme afsted med det samme. Hun blev sat på venteliste til det efterfølgende år.

Det var en skuffelse for hende, men håbet om at komme afsted i 10. klasse holdt hende oppe, mens hun gik sit sidste år i folkeskolen færdig. Vi tjekkede jævnligt op på ventelisten for at se, om der skete noget – rykkede hun opad, eller blev køen bare længere? Det er værd at vide, hvis man selv står i en lignende situation: mange musikefterskoler har lange ventelister, især til populære linjefag, og det kan derfor betale sig at søge tidligt, holde sig ajour med skolen og gerne have et par alternative skoler i baghånden, mens man venter.

Så forleden dag ringede telefonen. Det var efterskolens leder, som fortalte, at der nu ville blive en plads til hende i 10. klasse. Skolen havde fået en del afbud fra andre på ventelisten, og han ville derfor lige høre, om hun stadig var interesseret.

Vi talte med hende om det, og hun var stadig meget interesseret. Hun vil gerne bruge et ekstra år på at modnes og øve sig – og måske kan hun samtidig forbedre sine karakterer i matematik. Går musikken ikke helt som planlagt, giver bedre karakterer nemlig bedre chancer for at komme videre i uddannelsessystemet bagefter. Sådan et ekstra år kan altså give værdi på flere måder, selv for en elev, der først og fremmest drømmer om at spille musik.

Hun er så lykkelig

Jeg ringede derfor forleden til efterskolens leder og bekræftede, at vi fastholder pladsen. Hun vil stadig gerne afsted på efterskole, og denne gang på et højere efterskole 10. klasse niveau.

Lederen bekræftede, at pladsen er hendes, så nu er jeg i fuld gang med at undersøge de støttemuligheder, vi har for at kunne betale opholdet. Det er blevet lidt af et papirarbejde, som jeg ikke havde regnet med at skulle kaste mig ud i her i sommervarmen, men jeg gør det gerne for hendes skyld.

De fleste familier kan søge statslig elevstøtte, som beregnes ud fra husstandens samlede indkomst og reducerer den ugentlige skolebetaling. Ansøgningen er efterhånden blevet fuldt digital, og skolen indberetter selv de fleste oplysninger til den centrale elevstøtteløsning, så man som forælder primært skal give sit digitale samtykke til, at indkomstoplysninger hentes automatisk. Egenbetalingen varierer meget fra familie til familie, men typisk ligger den et sted mellem 50.000 og 100.000 kroner for et helt skoleår, afhængigt af husstandens indkomst, antallet af hjemmeboende børn og skolens ugepris, som normalt ligger mellem 2.600 og 3.000 kroner. Ud over den statslige støtte har mange efterskoler også egne, lokale støttepuljer, man kan søge supplerende hjælp fra, hvis økonomien stadig strammer til efter elevstøtten er trukket fra.

Min datter glæder sig til at komme afsted. Beskeden om, at hun kan starte på efterskole om en god måneds tid, har helt ændret hendes humør – hun er glad, og vi er glade på hendes vegne. Men jeg kommer helt sikkert til at savne hende! Og jeg er nødt til at få finansieringen på plads, for det koster jo penge at sende sit barn afsted. Jeg har fundet denne hjemmeside med SMS lån, som jeg vil undersøge nærmere, inden vi lægger det endelige budget for året.